2022-10-20

Wolontariat Niepodległej – Cmentarz Rakowice

To już któraś z kolei akcja społeczna z udziałem wolontariuszy naszej szkoły, promująca wieloletni program rządowy wolontariatu długoterminowego. Rok temu porządkowaliśmy groby zapomniane i opuszczone. W tym roku otoczyliśmy opieką groby żołnierzy i walczącej młodzieży, poległych i w okresie I wojny światowej. W tygodniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych, szkolni wolontariusze udali się na Cmentarz Rakowicki. Celem tego wyjścia było posprzątanie grobów żołnierzy, zapalenie zniczy i chwila zadumy przy grobach tych, którzy odeszli do Pana, oddając życie za Ojczyznę. W promieniach jesiennego słońca, wolontariusz po raz kolejny dali piękny przykład pamięci i szacunku dla zmarłych. Te symboliczne gesty świadczą o naszej pamięci i trosce dla tych, którzy przelewali swoją krew dla dobra wspólnego. Dla uczniów stanowiło to znakomitą lekcję, zarówno historii w wymiarze lokalnym, jak i szacunku dla postaw patriotycznych i obywatelskich. Złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem żołnierzy i zapaliliśmy znicze. Odwiedziliśmy również rakowicką Aleję Zasłużonych dla Miasta Krakowa. zdjęcia: p. Paulina Famulska